12-4 E 72-20-110N
All products
Gas springs
Gas springs with threaded ends
12-4 E 72-20-110N
406
Gas spring with threaded ends 12-4 E 72-20-110N
Order item
Request a quote to get more information about pricing and delivery times.
Request quote
Dimensions and characteristics
Material
Tolerances
Download CAD
Download PDF
Request quote
Dimensions and characteristics
L
Length
72 mm
S
Stroke
20 mm
F1
Spring force
110 N
T
Thread
M4
ØC
Cylinder diameter
12 mm
v
Extension speed
0.3 m/s
ØR
Rod diameter
4 mm
Material
Steel
Steel
Tolerances
F1tol
Force tolerance
+/- 20 N
Ltol
Length tolerance
+/- 2 mm