15-6 V 240-100-XN
All products
Gas springs
Gas springs variable force
15-6 V 240-100-XN
61221
Gas spring variable force 15-6 V 240-100-XN
Order item
Request a quote to get more information about pricing and delivery times.
Request quote
Dimensions and characteristics
Material
Tolerances
Download CAD
Download PDF
Request quote
Dimensions and characteristics
L
Length
240 mm
S
Stroke
100 mm
T
Thread
M6
F1min
Spring force min
50 N
F1max
Spring force max
400 N
ØC
Cylinder diameter
15 mm
v
Extension speed
0.3 m/s
ØR
Rod diameter
6 mm
Material
Steel
Steel
Tolerances
Ltol
Length tolerance
+/- 2 mm