22-10 V 350-150-XN
All products
Gas springs
Gas springs variable force
22-10 V 350-150-XN
61276
Gas spring variable force 22-10 V 350-150-XN
Order item
Request a quote to get more information about pricing and delivery times.
Request quote
Dimensions and characteristics
Material
Tolerances
Download CAD
Download PDF
Request quote
Dimensions and characteristics
L
Length
350 mm
S
Stroke
150 mm
T
Thread
M8
F1min
Spring force min
70 N
F1max
Spring force max
1200 N
ØC
Cylinder diameter
22 mm
v
Extension speed
0.3 m/s
ØR
Rod diameter
10 mm
Material
Steel
Steel
Tolerances
Ltol
Length tolerance
+/- 2 mm