22-8 T 390-150-XN
All products
Gas springs
Traction gas springs
22-8 T 390-150-XN
61284
Traction gas spring 22-8 T 390-150-XN
Order item
Request a quote to get more information about pricing and delivery times.
Request quote
Dimensions and characteristics
Material
Tolerances
Download CAD
Download PDF
Request quote
Dimensions and characteristics
L
Length
235 mm
S
Stroke
150 mm
T
Thread
M8
F1min
Spring force min
50 N
F1max
Spring force max
600 N
ØC
Cylinder diameter
22 mm
ØR
Rod diameter
8 mm
Material
Steel
Steel
Tolerances
Ltol
Length tolerance
+/- 2 mm