28-10 T 300-100-XN
All products
Gas springs
Traction gas springs
28-10 T 300-100-XN
61288
Traction gas spring 28-10 T 300-100-XN
Order item
Request a quote to get more information about pricing and delivery times.
Request quote
Dimensions and characteristics
Material
Tolerances
Download CAD
Download PDF
Request quote
Dimensions and characteristics
L
Length
200 mm
S
Stroke
100 mm
T
Thread
M10
F1min
Spring force min
150 N
F1max
Spring force max
1500 N
ØC
Cylinder diameter
28 mm
ØR
Rod diameter
10 mm
Material
Steel
Steel
Tolerances
Ltol
Length tolerance
+/- 2 mm