28-14 V 380-150-XN
All products
Gas springs
Gas springs variable force
28-14 V 380-150-XN
61398
Gas spring variable force 28-14 V 380-150-XN
Order item
Request a quote to get more information about pricing and delivery times.
Request quote
Dimensions and characteristics
Material
Tolerances
Download CAD
Download PDF
Request quote
Dimensions and characteristics
L
Length
380 mm
S
Stroke
150 mm
T
Thread
M10
F1min
Spring force min
150 N
F1max
Spring force max
2500 N
ØC
Cylinder diameter
28 mm
v
Extension speed
0.3 m/s
ØR
Rod diameter
14 mm
Material
Steel
Steel
Tolerances
Ltol
Length tolerance
+/- 2 mm